هواپیمایی لوفت هانزا

هواپیمایی لوفت هانزا

همه چیز در مورد هواپیمایی لوفت هانزا

 

 

لوفت هانزا یکی از مشهورترین ایرلاین‌های جهان و بزرگترین شرکت هواپیمایی اروپا است که با ناوگان هوایی عظیم خود به به ۱۸ مقصد داخلی در خاک آلمان و ۱۹۳ مقصد خارجی پرواز دارد.

شرکت آلمانی لوفت‌هانزا به عنوان یکی از مشهورترین شرکت‌های هواپیمای جهان و بزرگترین شرکت هواپیمایی اروپا، هم از لحاظ تعداد مسافران و هم از جهت تعداد ناوگان هوایی، است. هم اکنون لوفت‌هانزا در ایران، تنها از فرودگاه امام خمینی در تهران پرواز دارد.

پروازهای مستقیم لوفت‌هانزا از تهران به دو شهر وین و فرانکفورت صورت می‌گیرد و همچنین امکان پرواز غیرمستقیم به سایر فرودگاه‌های جهان نیز وجود دارد. شرکت هواپیمایی لوفت هانزا بزرگترین ایرلاین آلمانی است که پس از ادغام با شرکت‌های زیر مجموعه‌اش، بزرگترین ایرلاین اروپا بر اساس تعداد مسافر و تعداد ناوگان شد. این شرکت‌ها با یکدیگر مجموعه لوفت هانزا (Lufthansa group) را تشکیل می‌دهند و با داشتن بیش از۶۱۵ هواپیما یکی از بزرگترین شرکت‌های هواپیمایی جهان بر اساس تعداد مسافر هستند.

لوفت هانزا همچنین یکی از اعضای اصلی استار الاینس (Star Alliance) است و با شرکت‌های هواپیمایی دیگر مانند ایر کانادا و یونایتد ایرلاین نیز شراکت می‌کند. البته لوفت هانزا علاوه بر اعضای استار الاینس، با شرکت‌های هواپیمایی دیگری چون ایر مالتا، جرمن وینگز، لوکزایر، تام ایرلاینز و اسپایس جت نیز توافق مقصدهای مشترک دارد.

این شرکت هواپیمایی که در سال ۱۹۵۳ فعالیت خود را از شهر کلن آغاز کرد، در حال حاضر از فرودگاه بین المللی فرانکفورت و فرودگاه مونیخ، به‌ عنوان قطب‌ های اصلی و از فرودگاه بین المللی وین و فرودگاه زوریخ به‌ عنوان قطب ‌های فرعی، به ۲۱۵ مقصد در ۷۸ کشور جهان پروازهای مستقیم دارد.

شرکت لوفت هانزا به عنوان شرکت هواپیمایی حامل پرچم آلمان، تا سال ۱۹۷۰این امکان را به کارکنان خود می‌داد تا در سهام شرکت سهیم شوند و بخشی از آن را خریداری کنند. به همین خاطر هنگامی که این شرکت هواپیمایی به بخش خصوصی سپرده شد، بیشتر کارکنان حدود ۳ درصد از سهام شرکت را دریافت کردند.

سال ۲۰۱۶ سایت معتبر world airline awardsکه شرکت‌های هواپیمایی جهان را رده بندی می‌کند، شرکت هوایی لوفت هانزا را به ‌عنوان دهمین خط هوایی برتر سال انتخاب کرد. با وجود اینکه این شرکت طی چند سال اخیر در رقابت با خطوط هوایی دیگر از شرق آسیا و خاورمیانه، کمی در رده‌ بندی‌ها عقب ‌افتاده است، همچنان بهترین ایرلاین اروپای غربی به ‌حساب می‌آید. شبکه پروازی گسترده، هواپیما های مدرن، سرویس اینترنت داخل کابین هواپیما، کابین فرست کلاس، پرسنل با تجربه و متخصص، از شاخصه‌های متمایز شرکت هواپیمایی لوفت هانزا است.

تاریخچه هواپیمایی لوفت هانزا

 

 

تاریخ شرکت لوفت‌هانزا پر از حوادث ناگوار و شیرین و اتفاقات ماندگار بسیار است که نقش مهمی در تاریخ کشور آلمان و اروپا داشته‌اند. این حوادث البته به این شرکت کمک کرده‌اند تا با آموختن از این تاریخ پر فراز و نشیب، به رشد و شکوفایی خود سرعت بخشند.

این شرکت در سال ۱۹۲۶ تحت نام Deutsche Luft Hansa A.G تاسیس گردیده و سپس در سال ۱۹۳۶ با نام فعلی به فعالیت خود ادامه داد. دهه‌ی ۳۰ سرآغاز رشد سریع این شرکت بود به‌طوری‌که هواپیماهای بزرگتری تهیه شده و مسافت‌های طولانی‌تری طی می‌شد.

در این حین وقوع جنگ‌ تاثیرات بزرگی بر این شرکت گذارد به نحوی که تمام اطلاعات پروازی آن محرمانه گردید و بسیاری از پروازها برای تامین ادوات جنگی و پشتیبانی نیروهای نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفت. اغلب پروازهای عادی نیز متوقف شده و ماهیت این شرکت را بیشتر نظامی نمود. در سال ۱۹۵۳ شرکتی با نام مختصر Luftag تاسیس شد که با استفاده از ادوات شرکت لوفت‌هانزا قصد برقراری پروازهای بین‌المللی داشت.

فرودگاه هامبورگ مقر شرکت جدید شد تا با 8 فروند هواپیما، خدمات خود را آغاز کند. یک سال بعد این شرکت لوگو و نام لوفت‌هانزای سابق را خریداری کرد و به عنوان شرکت هواپیمایی دولتی و ملی این کشور شناخته شد. ۱۵ می ۱۹۵۵ پروازهای بین‌المللی این شرکت با پرواز به شهرهای لندن، پاریس، مادرید و سرانجام نیویورک آغاز شد و سپس پرواز به آمریکای جنوبی، سه پرواز مستمر به تهران و یک پرواز به بغداد در طی هفته برنامه‌ریزی گردید.

ورود هواپیمای بزرگ بوئینگ ۷۰۷ و پروازهای مستمر آن مابین فرانکفورت و نیویورک از مهم‌ترین تحولات رخ داده در این شرکت در اغاز دهه ۶۰ بود. به تدریج با افزایش ناوگان و خرید جت‌های مسافربری بزرگ‌تر مسیرهای بیشتر و پروازهای طولانی‌تر به برنامه‌ی پروازی لوفت‌هانزا افزوده گردید.

اواخر دهه‌ی هشتاد با خرید ۱۵ فروند ایرباس A320s و ۷ فروند ایرباس A300 و همینطور ۱۰ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ برای این شرکت به پایان رسید. البته در سال ۱۹۸۷ سیستم آمادئوس (Amadeus) توسط لوفت‌هانزا و شرکت‌هایی چون ایرفرانس، ایبریا و ایرلاین اسکاندیناوری تاسیس گردید. این سیستم خدماتی یکپارچه به GDS نیز مشهور است که خدمات رزرو بلیط کامپیوتری به مسافران ارائه می‌دهد.

در سال‌های بعد شرکت لوفت‌هانزا به خرید‌های متعدد و نوسازی ناوگان هوایی خود اقدام نمود و همواره رشدی صعودی را تجربه نمود اگرچه بعد از حوادث یازده سپتامبر به طور محسوسی از این رشد کاسته شد ولی برخلاف بسیاری از شرکت‌های دیگر، توانست بر مشکلات مالی ناشی از رکود فائق آید.

لوفت‌هانزا در داخل کشور آلمان پروازهای منظمی به ۱۸ مقصد دارد و با داشتن بیش از ۲۸۰ فروند هواپیما به ۱۹۷ مقصد بین‌المللی از ۷۸ کشور جهان برنامه پروازی برقرار نموده است. البته شرکت لوفت‌هانزا به عنوان شرکت مادر بسیاری از شرکت‌های هوایی اروپا همچون ایرلاین‌های سوئیس، اتریش، لوفت‌هانزا تکنیک و Germanwings شناخته می‌شود که در صورت محاسبه تعداد ناوگان همه‌ی این شرکتها، لوفت‌هانزا با داشتن ۶۲۰ فروند هواپیما، بزرگترین شرکت هوایی مسافربری جهان محسوب می‌شود.

مجموعه این شرکت‌ها در سال ۲۰۱۲ رکورد جابه‌جایی ۱۰۳ میلیون مسافر را برجای گذاشت. دفتر اصلی این شرکت در شهر کلن آلمان قرار دارد ولی مقر اصلی و ناوگان آن در فرودگاه بین‌المللی فرانکفورت مستقر شده است. اکثر پروازهای اصلی آن نیز از مبدا همین فرودگاه صورت می‌گیرد.

مقر دوم لوفت‌هانزا فرودگاه مونیخ و مقر سوم آن فرودگاه کوچک دوسلدورف است که البته مقر سومی برای پروازهای شرکت وابسته‌ی Germanwings اختصاص یافته است. شرکت هواپیمای لوفت‌هانزا علاوه بر خدمات خود به مسافران منشا ایجاد برخی پیمان‌های بین‌المللی موثر نیز شده است.

از جمله اتحادیه‌ی بین‌المللی «اتحاد ستاره» در ۱۹۹۷ به عنوان بزرگترین اتحادیه ایرلاین‌های جهان توسط لوفت‌هانزا و چهار ایرلاین دیگر پایه‌گذاری گردید. نام لوفت‌هانزا از دو کلمه Luft به معنی هوا و Hansa به معنی انجمن تشکیل شده است که اولی لغتی آلمانی و دومی لاتین است.

مقاصد هواپیمایی لوفت هانزا

 

شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا در ایران تنها از فرودگاه بین المللی امام خمینی در تهران پرواز دارد. پروازهای این شرکت هواپیمایی از تهران به دو شهر وین و فرانکفورت مستقیم و به بقیه مقصدهای جهان، به صورت غیرمستقیم است. در حال حاضر هواپیماهای شرکت هواپیمایی لوفت هانزا به ۱۸ مقصد داخلی در خاک آلمان و ۱۹۳ مقصد خارجی، یعنی ۷۸ کشور جهان در قاره آفریقا، آمریکا، آسیا و اروپا پرواز دارند. پرواز فرانکفورت به بوئنوس ایرس با بیش از ۱۳ ساعت پرواز، طولانی ‌ترین مسیر پروازی این ایرلاین به‌ شمار می‌ آید.

ناوگان هواپیمایی لوفت هانزا

 

ناوگان شرکت هواپیمایی لوفت هانزا از هواپیماهای غول پیکر ایرباس و بوئینگ برای مسافت‌های طولانی و هواپیماهای کوچک برای مسافت‌های کوتاه در قاره اروپا تشکیل شده است.

خانواده ایرباس ای۳۲۰ | تعداد : ۳۰

خانواده ایرباس ای۳۲۰ | تعداد :۵۱

خانواده ایرباس ای۳۲۰ | تعداد :۲۰

خانواده ایرباس ای۳۲۰ | تعداد :۴۴

ایرباس ای۳۳۰ | تعداد :۱۹

ایرباس ای۳۴۰ | تعداد :۱۸

ایرباس ای۳۴۰ | تعداد :۲۴

ایرباس ای۳۸۰ | تعداد :۱۴

بوئینگ ۷۳۷کلاسیک | تعداد :۹

بوئینگ ۷۳۷کلاسیک | تعداد :۹

بوئینگ ۷۴۷–۴۰۰ | تعداد :۱۳

بوئینگ ۷۴۷–۸ | تعداد :۱۹

کلاس های پروازی هواپیمایی لوفت هانزا

 

 

اقتصادی (اکونومی کلاس)

این کلاس پروازی صندلی‌های عادی و راحتی دارد که در همه نوع هواپیماهای این شرکت قرار گرفته‌اند. عرض این صندلی‌ها ۳۱اینچ است (به جز هواپیماهای ایرباس ای۳۸۰ که عرضی ۳۳ اینچی دارند). مانیتور صوتی و تصویری، غذا و نوشیدنی رایگان از دیگر امکانات این کلاس پروازی است.

پرمیوم اکونومی

این کلاس پروازی امکاناتی مانند کلاس اکونومی دارد، با این تفاوت که از صندلی‌های بزرگ تر و راحت تری نسبت به آن تشکیل شده است. این کلاس پروازی از سال ۲۰۱۴ در این شرکت هواپیمایی شکل گرفته است.

فرست کلاس

کابین‌های لوکس فرست کلاس در قسمت بالایی ایرباس ‌های A380 و بخش طولی ایرباس های دیگر قرار گرفته‌اند و دارای امکاناتی چون صندلی تخت‌ شو دو متری، پورت‌های مخصوص شارژ لپتاپ و موبایل و غذای دلخواه هستند. در فرودگاه نیز خدمات مخصوصی برای مسافران این کلاس پروازی در نظر گرفته شده‌است.

کلاس پروازی تجاری (بیزینس کلاس)

صندلی‌های این کلاس پروازی برای خواب و استراحت به دو متر افزایش طول پیدا می کنند و امکاناتی همچون سیستم صوتی و تصویری و شارژ لپ ‌تاپ دارند. صندلی‌های اولیه کابین بیزینس کلاس لوفت ‌هانزا امکان تخت شدن تا ۱۵۰ درجه را دارند که در سری جدید اینکابین‌ها این اندازه به ۱۸۰درجه افزایش‌یافته است. همچنین خریداران این نوع بلیط خدمات اختصاصی در فرودگاه دریافت خواهند کرد.

سوانح هواپیمایی لوفت هانزا

 

۱۴ سپتامبر ۱۹۹۳: فرود اضطراری هواپیمای فرانکفورت – ورشو با ۶۴ مسافر در فرودگاه ورشو که منجر به فوت یک نفر از مسافرین و یک نفر از خدمه پروازی گردید.

۲۶ جولای ۱۹۷۹: بوئینگ باری این شرکت که از ریودوژانیروی آرژانتین عازم داکار بود، سقوط کرد که سه خدمه آن کشته شدند.

۲۰ نوامبر ۱۹۷۴: تلخ‌ترین حادثه تاریخ این شرکت در اثر سقوط بوئینگ ۷۴۷ با ۱۴۰ مسافر رخ داده است که در فرودگاه بین‌المللی نایروبی پس از برخواستن هواپیما دچار نقص فنی شده و ۴ نفر از مسافرین و ۱۷ نفر از خدمه جان خود را از دست دادند.

ارسال پاسخ

*

code

ثبت نام کاربر در حال حاضر غیر فعال است. با مدیر سایت تماس بگیرید

Call Now Buttonمشاوره رایگان : 22042355-021