درباره کشور فرانسه

درباره کشور فرانسه

فرانسه، با عنوان کامل جمهوری فرانسه، دولتی جمهوری بر مبنای قانون اساسی است که بخش اعظم سرزمینش در اروپای غربی واقع شده، امّا در عین حال سرزمین‌های متعدّدی را نیز در قاره‌ی امریکا و در اقیانوس‌های هند و آرام در سیطره خود دارد. پایتخت آن پاریس، زبان رسمی‌اش فرانسوی و واحد پول آن یورو است. شعار این کشور آزادی، برابری و برادری است. پرچم آن متشکل از سه رنگ آبی و سفید و سرخ است که به صورت افقی درکنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. سرود ملّی این کشور مارسیِز نام دارد.

کشور فرانسه در سده‌های آغازین قرون وسطی بنیان‌گذاری شده و به دلیل دارا بودن فرهنگ و ارزش‌های دموکراتیک و جمهوری‌خواهانه در تاریخ جهان تأثیر به‌سزایی داشته‌است. استعمار این کشور در امریکا، آسیا، افریقا، اقیانوسیه و همچنین پیشگامی آن در تأسیس اتحادیه اروپا نیز از وقایع تأثیرگذار در تاریخ محسوب می‌شود. فرانسه از قدرت‌های هسته‌ای و یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت ملل متحد است.

بنابر نرخ بازار ارز، فرانسه در سال ۲۰۰۹ پنجمین قدرت اقتصادی جهان شناخته‌شد. اقتصاد این کشور بر پایه‌ی سرمایه‌داری و مداخله‌ی دولت در امور اقتصادی است. این کشور یکی از پیشگامان صنایع کشاورزی، مهندسی پرواز، خودرو، محصولات لوکس و همینطور جهانگردی و هسته‌ای به شمار می‌رود.

اطلاعات کلی فرانسه

مساحت ۶۴۳۸۰۱ کیلومتر مربع
جمعیت ۶۷.۲ میلیون نفر
پایتخت پاریس
زبان رسمی فرانسوی
واحد پول یورو
جشن ملّی ۱۴ ژوئیه (انقلاب فرانسه در سال ۱۷۸۹)
سرود ملی مارسیِز
ادیان ۵۱% کاتولیک، ۳۱% بدون‌مذهب، ۴% مسلمان، ۳% پروتستان، ۱% یهودی

جمعیت فرانسه

مؤسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی (INSEE) شمار ساکنان فرانسه را حدود ۶۵.۴ میلیون نفر در اوّل ژانویه ۲۰۱۰ برآورد کرده است. حدود ۶۴.۷ میلیون نفر داخل و خارج از مرزها ساکنند و ۶۲.۸ میلیون نفر در فقط داخل فرانسه زندگی می‌کنند. حدود ۱% جمعیت جهان در فرانسه سکونت دارد. از سال ۱۸۰۱ یک سرشماری ملّی با فاصله‌‌ی زمانی معین در فرانسه برگزار می‌شد، اما از ژانویه ۲۰۰۴ این سرشماری هرساله در شهرستان‌هایی که بیش از ۱۰۰۰۰ نفر در آن سکونت دارند صورت می‌گیرد و بخش‌های آن‌سوی آب مشمول آن نمی‌شوند. سرشماری در باقی بخش‌ها هر پنج سال انجام می‌شود.

پس از قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ که رشد جمیت در فرانسه تقریباً ضعیف شد‌، این کشور شاهد دوران گذار جمعیتی سریع و نامحسوسی بود. امروز رشد جمعیت در فرانسه در میان قوی‌ترین میزان رشد جمعیت در اروپا جای دارد. میزان زاد‌ و ‌ولد در فرانسه از میانگین اروپا بیشتر بوده (۸۲۱۰۰۰ تولد در سال ۲۰۰۹ در مقابل ۵۳۶۰۰۰ فوت) و شاخص مهاجرت نیز مثبت است (حدود ۷۱۰۰۰ نفر در سال ۲۰۰۹). مطابق این ارقام جمعیت فرانسه در سال ۲۰۰۹ به میزان ۰.۵۴% رشد پیداکرد.

از سویی نیز ساختار هرم سنی از آغاز قرن ۲۱ متحول شده است. میزان جمعیت مسن به دلیل افزایش امید به زندگی (فرانسه درشمار کشورهایی‌است که بالاترین میزان امید به زندگی را دارند) و میانسالی نسل سال‌های اوج زاد و ولد افزایش پیدا کرده‌است. به این ترتیب، از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۹ درصد جمعیت فرانسوی‌های بالای ۶۰ سال از ۱۷ به ۲۲% افزایش یافت. بر اساس برآورد INSEE این افراد تا سال ۲۰۵۰ بیش از یک سوم جمعیت فرانسه را تشکیل خواهند داد.

مهاجرت، جمعیت خارجی‌ها و اقلیت‌های حاضر در فرانسه

در سال ۲۰۱۰، فرانسه پذیرای ۶.۷ میلیون مهاجر (یعنی کسانی که خارج از مرزهای این کشور متولد شده‌اند) بود. تعداد این مهاجران معادل ۱۱% جمعیت کشور است. فرانسه از نظر مهاجرپذیری در جهان، پس از ایالات متحده (۴۲.۸ میلیون نفر)، روسیه (۱۲.۳ میلیون نفر)، آلمان (۹.۱ میلیون نفر)، عربستان سعودی (۷.۳ میلیون نفر) و کانادا (۷.۲ میلیون نفر) در جایگاه ششم قرارگرفته، اما در مقابل از بریتانیا (۶.۵ میلیون نفر) و اسپانیا (۶.۴ میلیون نفر) گوی سبقت را ربوده است. در سال ۲۰۰۸، شمار فرزندان مهاجران، یعنی نسلی که به طور مستقیم فرزند یک یا دو مهاجر باشد، ۶.۵ میلیون نفر بود، که این تعداد نیز معادل همان ۱۱% جمعیت کل است. ازین میان، سه میلیون نفر از فرزندان هر دو والدشان مهاجر بودند. اکثر مهاجران از اتحادیه اروپا (۳۴%)، مغرب (۳۰%)، آسیا (۱۴% که یک سوم آن‌ها از ترکیه هستند) و از جنوب صحرای افریقا (۱۱%) آمده‌اند.

به طور میانگین، درآمد مهاجران در مقایسه با افراد غیر مهاجر از یک سوم هم پایین‌تر است. تعداد مهاجران تحصیل‌نکرده دوبرابر غیرمهاجران و تعداد مهاجرینی که زیر خط فقر به سر می‌برند سه برابر افراد غیر مهاجر است.

آب و هوای فرانسه

آب و هوای فرانسه آب و هوایی معتدل و همانند باقی مناطق اروپای غربی متأثر از جوّ پرفشار اطلس شمالی است، که البته دارای تنوع منطقه‌ای و محلی قابل توجهی نیز هست. درحال حاضر شش حوزه‌ی بزرگ آب و هوایی در فرانسه وجود دارد:

  • ربع شمال غرب  کشور در حوزه‌ی آب و هوایی بروتون است که در پاریس و فلاندر با تغییراتی همراه است. ویژگی این حوزه دمای مطبوع، نوسان پایین دما و بارش‌های نسبتاً شدید آن است.
  • در جنوب  حوزه‌ی اَکیتن دارای همان مشخصه‌های حوزه بروتون اما با دمای بالاتر است.
  • در شمال شرق حوزه‌ی لورِن دارای ویژگی‌های نیمه قاره‌ای است که زمستانی سرد دارد و میزان بارش‌ها کمتر از ناحیه‌ی غرب است.
  • در سواحل دریای مدیترانه حوزه‌ی پروانسال آفتابی شدید، تابستان‌هایی گرم و خشک و زمستان‌هایی معتدل و مرطوب دارد.
  • درمیان حوزه‌های لورن و پروانسال حوزه‌ی دانوب منطقه‌ای میانی محسوب می‌شود که با نوسان دمای شدید همراه است.
  • حوزه‌ی کوهستانی مربوط به مناطق مرتفع است که زمستانی سرد و مرطوب همراه با بارش شدید برف دارد.

در مقابل بخش بزرگی از سرزمین‌های فرا مرزی فرانسه دارای اقلیم گرمسیری (با تنوع بسیار بالا) است. البته گویان (با اقلیم استوایی)، سن-پیِر-میکلون (با اقلیم اقیانوسی) و سرزمین‌های جنوبی و جنوبگانی فرانسه (با اقلیم قطبی و اقیانوسی) ازین اصل مستثنا هستند.

کشور فرانسه با تغییرات اقلیمی مواجه است که نتایج تأثیرگذاری به همراه دارد: طوفان‌ (مانند طوفان سال ۱۹۹۹ که باعث واژگونی ۷% درختان جنگل‌ها شد)، موج گرما (مانند گرمای سال ۲۰۰۳ در اروپا که موجب مرگ ۱۵۰۰۰ نفر شد)، آتش‌سوزی و طغیان رودها.

شما میتوانید پکیج های تور فرانسه را با قیمتی استثنایی از گردشگران دور دنیا تهیه کنید.

ارسال پاسخ

*

code

ثبت نام کاربر در حال حاضر غیر فعال است. با مدیر سایت تماس بگیرید

Call Now Buttonمشاوره رایگان : 22042355-021